پویش مانیز سه یک در مراکز تجاری

هر خانواده تهرانی روزانه 3 کیسه پلاستیکی را تنها پس از 15 دقیقه استفاده به انبوه زباله های غیر قابل بازیافت تبدیل می کند این زباله ها به دلیل حجم بالا و وزن کم و دستمزد بالای کارگر، ارزش بازیافت ندارند و تقریبا 90 درصدشان در خاک دفن می شوند .

پویش مانیز سه یک در مراکز تجاری

 

آن زباله های پلاستیکی که در خاک مدفون شده اند حداقل 300 سال در دل طبیعت باقی می مانند و وقتی به خاک برمیگردند یا به اصطلاح تخریب میشوند به میکروپلاستیک تبدیل می شوند و تازه آلودگی خاک حاصل ازمیکرو پلاستیک ها شروع می شود. میکرو پلاستیک وارد چرخه غذای گیاه و حیوان شده و نهایتا در غذای ما خود را نشان می دهد و سونامی سرطان را دامن می زند. ضمن اینکه پلاستیک سرعت فرسایش خاک را افزایش می دهد و بزرگترین بحران کشور یعنی از دست دادن خاک را تسریع می کند. شاید برایتان جالب باشد که بحران بزرگ محیط زیستی کشور، آب نیست بلکه خاک است. سالانه اندازه جزایر تنب بزرگ و کوچک، خاک کشورمان فرسایش پیدا می کند و خاک تنها منبعی است که هرگز تجدید نمی شود.

تازه از آلودگی های خاک که بگذریم پلاستیک هایی که  دفن نمی شوند به خاطر سبکی شان، به همراه باد به این سو و آن سو می روند. همه ما شاهد پلاستیک های آویزان شده به شاخه درختان و خارهای بیابان هستیم. برخی به رودخانه و دریا می رسند و آلودگی های آب را دامن می زنند. میلیون ها پرنده و جاندار دریایی با خوردن این پلاستیک ها کشته می شوند یا در ظرف غذای ما به عنوان غذای دریایی آلوده سرو می شوند و سونامی سرطان را دامن می زنند.

برای مبارزه با مصرف بی رویه پلاستیک های نازک در فروشگاه های بیشتر کشورهای اروپایی و آمریکایی، ممنوعیت های قانونی وضع شده ولی در ایران همچنان داستان مصرف بی رویه ادامه دارد در حالی که اگر هر ایرانی هر هفته یک پلاستیک کمتر مصرف کند سالانه یک میلیارد پلاستیک کمتر به زباله تبدیل می شود.

کیسه های پارچه ای پایه پنبه ای یا Canvas بهترین جایگزین پلاستیک نسبت به راه حل های کاغذی و پلاستیک های فشرده یا Nonwoven ها هستند. برای اینکه هم سالها قابل استفاده هستند و هم وقتی به طبیعت برمی گردند آسیبی به طبیعت نمی زنند چون از جنس طبیعی و گیاهی هستند.

بنابراین موسسه غیر انتفاعی افق بخش سوم با پروژه مانیز و با شعار مانیز مردمی هستیم  از سال 94 و بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی سه یک از سال 96 درصدد مبارزه با این قاتلان خاموش از طریق عرضه کیسه های پارچه ای ارزان و جذاب برای شهروندان آگاه و از طریق فروشگاه های مسولیت پذیر اجتماعی کردند. تا راه حلهایی عرضه شود که اقدام عملی برای خرید سبز شهروندان آگاه را میسر کند.

در حال حاضر در مراکز تجاری پالادیوم تهران، اکسون تهران و دیپلمات در کیش نقاط فروشی برای کمپین نه به پلاستیک مانیز- سه یک راه اندازی شده اند و در آینده نزدیک در تمامی مراکز تجاری عرضه کیسه های پارچه ای برای نه گفتن به پلاستیک برقرار خواهد شد.

البته کمپین نه به پلاستیک مانیز- سه یک علاوه بر بعد محیط زیستی ابعاد اجتماعی را هم دربردارد. کیسه های پارچه ای عرضه شده در این کمپین توسط زنان سرپرست خانوار و دختران خود سرپرست تحت پوشش شبکه تولید مانیز دوخته می شوند و عواید فروش آن، توسط بنیاد سه یک، برای ساخت اولین مهد کودک برای کودکان مادران زندانی صرف می شود.

بنابراین مراکز تجاری که حامی کمپین مانیز-سه یک هستند با یک تیر چند نشان می زنند: هم صرفه جویی در مصرف بی رویه پلاستیک هم کمک به توانمندسازی زنان سرپرست خانواری که سرفرزانه زندگی خود را اداره می کنند و هم کمک به ساخت مهد کودک برای کودکان بی گناهی که از فرصت کودکی کردن در زندان محرومند.

نظرات بینندگان

دیدگاه خود را در این باره بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است